About

🇬🇧 A Short Background
My enthusiasm for photography intensified during my university education. There were two main drivers then: A photography course I frequented in Istanbul, and my membership of the Photography Club at the university. But my experience in black & white was proved to be short-lived, as I was quickly seduced by the vivid world of color slides.

For years, I’ve organized slide shows for my close entourage and more recently, I began sharing my pictures on the web thru critique sites such as TrekEarth, DeviantArt, Fotokritik and Instagram. My encounter with the digital world is relatively recent though, and Photoshop looks still Chinese to me. 🙂

You may observe a historical framework in my pictures: that’s rather expected from someone who inherited the DNAs of a family of historians. I always try to bring forward what seems interesting or striking to me, often spending efforts to build bridges between various periods and cultures. A professional tour guide career I developed during my higher education seems to be paying-off along the way.

Apart from photography, I have another forthcoming zeal: traveling. But they have been so inter-connected in the past 30 years that, I frankly don’t know whether I travel to take pictures, or vice versa.

🇹🇷 Kısa ve Öz bir Geçmiş

Üniversite yıllarında, Cibali’de bir kunduracının siyah beyaz çektiğim fotoğrafını tab ettiğimden bu yana, fotoğraf, hayatımın en keyifli, en büyülü hobilerinden biri.

İFSAK’taki fotoğrafçılık kursu ile başlayan bu macera, üniversite yıllarında fotoğrafçılık kulübünün ve İstanbul Üniversitesi fotoğrafçısı Selamet Taşkın’ın karanlık odalarında devam etti. 1990’dan itibaren renkli diyanın canlı dünyası beni çekti ve uzun yıllar aile, arkadaş ve iş çevreme diya gösterileri yaptım. Son 10 yıldır da İnternet’in sunduğu imkânlardan yararlanıp TrekEarth, DeviantArt, Fotokritik, Instagram gibi sitelerde fotoğraflarımı paylaşıyorum.

Hobilerim arasında fotoğrafa ek bir de seyahat etmek var tabii. Ancak, ikisi son 30 yılda o kadar birbirinin içine geçmiş durumda ki, bazen seyahat etmek için mi fotoğraf çekiyorum, yoksa fotoğraf çekmek için mi seyahat ediyorum, ben de karıştırıyorum.

Seyahatlerimin mesleğimle bir ilgisi yok. Finans sektöründe çalıştığım süre zarfında fotoğrafçılık hobimle mesleki seyahatlerin çakıştığı örnek maalesef hemen hiç olmadı.

İnsanlarla sohbet etmeyi seviyorum, bu hem fotoğraf çekmemi kolaylaştırıyor hem de fotoğrafın merkezindeki kişilerin hayatını, yani fotoğrafın hikayesini oluşturmamı sağlıyor.

Aileden “tarihçi genlerine” sahip biri olarak, fotoğraflarımda çoğu kez tarihsel bir çerçeve bulabilirsiniz. Açıklama yaparken ilginç öğeleri öne çıkarmayı, insanları şaşırtmayı, farklı kültürler veya zamanlar arasında ilişkiler kurmayı seviyorum. Üniversite yıllarında yaptığım profesyonel rehberlik de bana bu konuda bir nebze fayda sağlıyor.

Fotoğraflarımı şu sitelerde bulabilirsiniz :

http://www.trekearth.com/members/Suppiluliuma/

http://suppi-lu-liuma.deviantart.com/

http://www.fotokritik.com/kullanici/Erdemk

http://www.instagram.com/erdemkutukoglu6166/

Advertisements