Merdiven Çıkan Tekerlekli Sandalye

imageSabaha karşı dört civarı. Yeşil gözlü sarışın kadının beyni gözlerini açar açmaz çalışmaya başlıyor. Aklına gelen ilk konu ise eşinin yürüme sorunu.

Bundan yaklaşık iki hafta öncesi. Uzun süredir beklediği tatil, eşinin son gün bağırsak enfeksiyonuna yakalanması ile kabusa dönüşüyor. Tatili bir gün uzatmalarına rağmen eşi ya sürekli istifra ediyor ya da ancak zar zor tuvalete gidebiliyor. Sonunda eve dönmeye karar veriyor, uçağı son anda yakalayabiliyorlar. Bunda eşinin tekerlekli sandalyede olması yüzünden havaalanı görevlilerinin onlara iltimas geçmesinin payı büyük. Eve geldiklerinde ise eşi bırakın apartman girişindeki altı basamağı çıkmayı, ayağa kalkacak güçte dahi değil. Sağ olsun komşular ve apartman görevlileri yardıma koşuyorlar. Kapıcılar tekerlekli sandalyeyi iki tarafından tutarak merdivenlerden çıkarıyorlar. Asansör kabini maalesef seneler önce Mimarlar ve Mühendisler Odasının zoruyla küçültülmüş ve üç kişinin bile burun buruna binebileceği kadar ufalmış. Bu haliyle maalesef tekerlekli sandalyeyi hiç, yürüteci ise zar zor içine alabiliyor. Apartman görevlileri eşini asansörde plastik bir iskemleye oturtuyor, sonra dairelerinin olduğu katta odasına kadar taşıyorlar.

Meşakkatli ve eşinin zaman zaman acı ile kıvrandığı, kendisini utandıran bir tecrübe.

İşte bu anıların etkisi altında, yeşil gözlü kadın gecenin dördünde elindeki cep telefonunun Internet tarama motorunu açıyor ve şu kelimeleri yazıyor:

“Merdiven çıkan tekerlekli sandalye”

Kimin aklına gelir? Fakat olacak şey değil, adeta bir mucize oluyor, karşısına tam da aradığı türden bağlantılar çıkıyor. İlkini tıkladığında Alman tasarımı, Çin malı motorlu tekerlekli sandalye pazarlayan bir distribütörün sayfasına giriyor. O gün öğlen soluğu orada alıyor. Şirket yetkilileri bu akülü ve paleti çalıştıran motoru olan tekerlekli sandalyenin nasıl merdiven çıktığını gösteriyorlar. İkna oluyor ve aleti alıp arabasının arkasına yükletiyor. Bir cenazeye katılacak olan eşini arıyor, “Sana bir sürprizim var, beni bekle” diyor.

Eşi çok sevgili bir dostunun babasının cenazesinin dönüşünde altı basamağı görünce kara kara nasıl çıkacağını düşünürken karşısında “Sarı Ferrari” beliriveriyor.

Normal bir tekerlekli sandalyeye göre daha dar ama yüksek, hastanın bir pilot gibi çaprazlama emniyet kemerleri ile bağlandığı, altındaki paletin sandalyenin arkası belli bir açıda eğime ulaştığında çalıştığı bir alet. Arkadan yere doğru eğilmesi ile hastanın ayaklarının havaya doğru kalktığı, geri kalanını ise sensör vasıtasıyla çalışan paletin hallettiği bir tekerlekli sandalye. Basamaklar nerdeyse eşi hiç sallanmadan çıkılıyor. Sarı Ferrari bir iki hafta sonra, yine acı bir kayıp sonrası bu sefer asansörsüz bir apartmanda üç katı çıkıyor.

Yeşil gözlü kadının beceremeyeceği bir şey yok galiba!

Advertisements

One thought on “Merdiven Çıkan Tekerlekli Sandalye

  1. Yine tecrübenle benzer durumu yaşayanlara ışık tutan bir yazı kaleme almışsın Erdem’cim. Gösterdiğin direnç ve hayata tutunma mücadelesinde, senin kadar sana destek olan o kocaman yeşil gözlü sarışın kadın da takdirlerin en büyüğünü hakediyor.

    Like

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s